Skip to content

418 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Oct 1, 1991

Property Information

Block53
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class17
Description2.5SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,440
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
26%
Improvement Value:$54,800
74%
Total Assessment$74,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,922+1.3%
2024$7,820+0.8%
2023$7,759-0.0%
2022$7,763-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4440, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920