Skip to content

163 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block53
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,892
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
22%
Improvement Value:$63,100
78%
Total Assessment$81,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,740+1.3%
2024$7,640+0.8%
2023$7,581-0.0%
2022$7,584-11.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 9050, Page 330Recorded7/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1915