Skip to content

186 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 8, 1993

Property Information

Block54
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class45
Description2SF 3CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
27%
Improvement Value:$79,600
86%
Total Assessment$92,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,891+1.3%
2024$9,764-7.9%
2023$10,600+10.8%
2022$9,567-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4638, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1920