Skip to content

236 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 13, 1989

Property Information

Block28
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,848
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
26%
Improvement Value:$61,200
74%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,853+1.3%
2024$8,739+0.8%
2023$8,671-0.0%
2022$8,675-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4231, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1925