Skip to content

333 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block54
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,208
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
19%
Improvement Value:$107,500
81%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,206+1.3%
2024$14,022+0.8%
2023$13,914-0.0%
2022$13,920-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 9168, Page 641NU CodeFamily (1)Recorded12/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962