Skip to content

208-212 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block58
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,489
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
54%
Improvement Value:$51,000
46%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,968+1.3%
2024$11,814+0.8%
2023$11,722-0.0%
2022$11,728-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,489DeedBook 8893, Page 98NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded2/7/2013

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,489DeedBook 8018, Page 237Recorded10/4/2006

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,489DeedBook 7607, Page 301Recorded7/7/2005

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 4844, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1905