Skip to content

226 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2010

Property Information

Block58
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,126
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
16%
Improvement Value:$93,400
84%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,947+1.3%
2024$11,793+0.8%
2023$11,701-0.0%
2022$11,707-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 3833, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1900