Skip to content

466 Belgrove DriveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block62
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,576
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
17%
Improvement Value:$111,400
83%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,323+1.3%
2024$14,139+30.7%
2023$10,821-0.0%
2022$10,826-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 9678, Page 782NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5923, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1915