Skip to content

474 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block62
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,180
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
26%
Improvement Value:$67,000
74%
Total Assessment$90,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,709+1.3%
2024$9,584+0.8%
2023$9,510-0.0%
2022$9,514-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 9339, Page 130NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4270, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1910