Skip to content

408 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1908

Last Sale Price
$303,750
Last Sale Date
Mar 31, 2009

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,020
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
30%
Improvement Value:$49,000
70%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+1.3%
2024$7,397+0.8%
2023$7,340-0.0%
2022$7,343-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$303,750

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 8661, Page 670NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/1/2009

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 3576, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1908