Skip to content

429 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block199
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,014
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
26%
Improvement Value:$48,100
74%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+1.3%
2024$6,890+0.8%
2023$6,836+11.6%
2022$6,126-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 9558, Page 91Recorded5/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905