Skip to content

410 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Date
Jul 2, 2015

Property Information

Block64
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,488
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
28%
Improvement Value:$54,500
72%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,832+1.3%
2024$7,728+0.8%
2023$7,666-0.0%
2022$7,670-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920