Skip to content

236 Windsor St

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$255,500
Last Sale Date
Jun 8, 2009

Property Information

Block65
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,154
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
20%
Improvement Value:$68,400
80%
Total Assessment$85,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+1.3%
2024$9,077+0.8%
2023$9,007-0.0%
2022$9,011-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 8688, Page 929

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,154DeedBook 7537, Page 93Recorded4/26/2005

Property Built

Built

Year Built: 1905