Skip to content

498 Devon Street

Kearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 8, 2014

Property Information

Block209
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
26%
Improvement Value:$67,800
74%
Total Assessment$91,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,752+1.3%
2024$9,627+0.8%
2023$9,552-0.0%
2022$9,556-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8967, Page 133Recorded4/11/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8967, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1910