Skip to content

417-421 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$5,700,000
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block66
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SBR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,886
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
27%
Improvement Value:$223,400
73%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,565+1.3%
2024$32,145+0.8%
2023$31,895-0.0%
2022$31,911-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,700,000
DeedBook 9430, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1920