Skip to content

433 Kearny AveKearny, NJ 07032

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 15, 2023

Property Information

Block66
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SFR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
34%
Improvement Value:$52,000
66%
Total Assessment$78,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+1.3%
2024$8,327+0.8%
2023$8,262-0.0%
2022$8,266-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 9733, Page 920NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/14/2023

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9733, Page 920