Skip to content

439-447 Kearny AveKearny Town, NJ 02605

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2006

Property Information

Block66
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,800
52%
Improvement Value:$103,400
48%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,144+1.3%
2024$22,846+0.8%
2023$22,669-0.0%
2022$22,679-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905