Skip to content

33 Alpine PlKearny, NJ 07032

Built 1953

Last Sale Date
Sep 30, 2068

Property Information

Block76
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,474
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
51%
Improvement Value:$47,900
49%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,427+1.3%
2024$10,292+0.8%
2023$10,212-0.0%
2022$10,217-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5098, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1953