Skip to content

20 N Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block75
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,768
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
32%
Improvement Value:$77,700
68%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,321+1.3%
2024$12,163+0.8%
2023$12,068-0.0%
2022$12,074-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$33,500
DeedBook 3087, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1961