Skip to content

10 Alpine PlKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block77
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,712
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
45%
Improvement Value:$55,000
55%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,705+1.3%
2024$10,567+0.8%
2023$10,485-0.0%
2022$10,490-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 9796, Page 662Recorded1/18/2024

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4219, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1910