Skip to content

30 Alpine PlKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 18, 1974

Property Information

Block77
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,986
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
44%
Improvement Value:$63,000
56%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,043+1.3%
2024$11,888+0.8%
2023$11,796-0.0%
2022$11,801-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3173, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1890