Skip to content

642 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 11, 2009

Property Information

Block79
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,908
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
40%
Improvement Value:$77,400
60%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,917+1.3%
2024$13,737+0.8%
2023$13,631-0.0%
2022$13,637-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 8672, Page 594NU CodeFamily (1)Recorded7/6/2009

Property Built

Built

Year Built: 1925