Skip to content

21 Lafayette PlaceKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block79
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,480
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
39%
Improvement Value:$57,500
61%
Total Assessment$93,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+1.3%
2024$9,880+9.1%
2023$9,059-0.0%
2022$9,063-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9760, Page 628Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9591, Page 64NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900