Skip to content

648 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block79
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description1SF BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
31%
Improvement Value:$119,800
69%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,455+1.3%
2024$18,218+0.8%
2023$18,076-0.0%
2022$18,085-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 3137, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1972