Skip to content

23 Grant AveKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block7
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,100
15%
Improvement Value:$68,800
85%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660+1.3%
2024$8,549+0.8%
2023$8,482-0.0%
2022$8,486-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5208, Page 51

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3381, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1890