Skip to content

27 Grant AveKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Jan 13, 1993

Property Information

Block7
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
20%
Improvement Value:$46,800
80%
Total Assessment$58,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,241+1.3%
2024$6,161+0.8%
2023$6,113-0.0%
2022$6,116-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4568, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1890