Skip to content

44 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1962
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2010

Property Information

Block7
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class---
Description3SBR
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
51%
Improvement Value:$75,600
49%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,443+1.3%
2024$16,231+0.8%
2023$16,105-0.0%
2022$16,113-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962