Skip to content

13 Franklin PlKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block80
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,400
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
47%
Improvement Value:$45,700
53%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+1.3%
2024$9,109+0.8%
2023$9,038-0.0%
2022$9,042-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9159, Page 435Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4633, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1905