Skip to content

17 Franklin PlKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Jun 19, 2069

Property Information

Block80
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,192
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
46%
Improvement Value:$44,900
54%
Total Assessment$83,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+1.3%
2024$8,781+0.8%
2023$8,713-0.0%
2022$8,717-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 8859, Page 187NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/11/2012

Property Built

Built

Year Built: 1905