Skip to content

19 Locust AveKearny, NJ 07032

Built 1880

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Aug 30, 2001

Property Information

Block83
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,514
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
36%
Improvement Value:$73,700
64%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,300+1.3%
2024$12,141+3.5%
2023$11,733-0.0%
2022$11,738-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 5865, Page 123

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4476, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1880