Skip to content

23 Locust AveKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 5, 2007

Property Information

Block83
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,938
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
40%
Improvement Value:$61,500
60%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,919+1.3%
2024$10,778+0.8%
2023$10,695-0.0%
2022$10,700-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8227, Page 347

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 8227, Page 347NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/5/2007

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 7610, Page 166NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/11/2005

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 7275, Page 129Recorded4/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1928