Skip to content

33 Locust AveKearny, NJ 07032

Built 1885

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
May 31, 1994

Property Information

Block83
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF 5CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,472
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
52%
Improvement Value:$61,300
62%
Total Assessment$99,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,054+14.8%
2024$10,504+0.8%
2023$10,422-0.0%
2022$10,427-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4736, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1885