Skip to content

11 Fairview PlKearny, NJ 07032

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block86
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,931
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
42%
Improvement Value:$85,000
58%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,597+1.3%
2024$15,396+0.8%
2023$15,277-0.0%
2022$15,284-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,931DeedBook 7437, Page 48NU CodeFamily (1)Recorded1/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 3132, Page 533