Skip to content

48 Alpine PlKearny, NJ 07032

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2019

Property Information

Block86
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,200
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
34%
Improvement Value:$71,200
66%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551+6.0%
2024$10,895+3.4%
2023$10,537-0.0%
2022$10,542-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9424, Page 569NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/8/2019

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 8852, Page 59NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/4/2012

Property Built

Built

Year Built: 1963