Skip to content

116 Washington AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jun 23, 1998

Property Information

Block88
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
35%
Improvement Value:$72,600
65%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,957+1.3%
2024$11,803+0.8%
2023$11,712-0.0%
2022$11,717-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5304, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1905