Skip to content

2 Washington PlKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Feb 12, 2009

Property Information

Block88
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,946
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
51%
Improvement Value:$60,300
49%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,156+1.3%
2024$12,987+0.8%
2023$12,886-0.0%
2022$12,892-0.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 8650, Page 654NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded2/17/2009

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 8629, Page 376NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/22/2008

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 7405, Page 6Recorded11/24/2004

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 4792, Page 42

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3129, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1890