Skip to content

110 Washington AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$629,900
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block88
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,924
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
41%
Improvement Value:$80,400
59%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,623+1.3%
2024$14,435+11.0%
2023$13,001-0.0%
2022$13,008-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$629,900

From:

To:

Sq Ft2,924DeedBook 9648, Page 793NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5459, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1900