Skip to content

25 John StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2010

Property Information

Block8
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
14%
Improvement Value:$74,700
86%
Total Assessment$86,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,281+1.3%
2024$9,162+0.8%
2023$9,091-0.0%
2022$9,095-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,850
DeedBook 5609, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1895