Skip to content

110 Laurel AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block92
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,834
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
39%
Improvement Value:$72,400
61%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,664+1.3%
2024$12,501+0.8%
2023$12,404-0.0%
2022$12,410-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,834DeedBook 9760, Page 663Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft2,834DeedBook 9151, Page 671Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5361, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1905