Skip to content

15 Laurel Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block93
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,330
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
39%
Improvement Value:$82,900
61%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,184+1.3%
2024$14,001+0.8%
2023$13,893-0.0%
2022$13,899-2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960