Skip to content

110 Linden Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 5, 2018

Property Information

Block94
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,106
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
41%
Improvement Value:$63,500
59%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,615+1.3%
2024$11,465+0.8%
2023$11,376-0.0%
2022$11,382-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 9365, Page 528NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1905