Skip to content

683 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2007

Property Information

Block94
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class---
Description2.2SF 2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,876
Acreage103.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
45%
Improvement Value:$126,500
55%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,622+1.3%
2024$24,304+0.8%
2023$24,116-0.0%
2022$24,127-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915