Skip to content

51-55 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block97
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,311
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
54%
Improvement Value:$51,800
46%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,947+1.3%
2024$11,793+3.0%
2023$11,451-0.0%
2022$11,457-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900