Skip to content

830 Passaic AveKearny, NJ 07032

Built 1948

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 9, 1987

Property Information

Block98
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class17
Description1SFAG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
45%
Improvement Value:$46,800
55%
Total Assessment$85,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,185+1.3%
2024$9,066+0.8%
2023$8,996-0.0%
2022$9,000-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3776, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1948