Skip to content

27 Pleasant PlKearny, NJ 07032

Built 1953

Last Sale Date
Feb 12, 1998

Property Information

Block98
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,236
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
40%
Improvement Value:$90,400
70%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,820+1.3%
2024$13,642-8.5%
2023$14,910+10.1%
2022$13,543-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5312, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1953