Skip to content

23-25 Pleasant PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 12, 1988

Property Information

Block98
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,002
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
59%
Improvement Value:$51,200
41%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,285+1.3%
2024$13,114+0.8%
2023$13,012-0.0%
2022$13,018-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4001, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1925