Skip to content

23 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1884

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 8, 2003

Property Information

Block9
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,470
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
21%
Improvement Value:$44,000
79%
Total Assessment$55,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+1.3%
2024$5,886+0.8%
2023$5,840-0.0%
2022$5,843-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 7188, Page 54Recorded1/5/2004

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4987, Page 72

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4742, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1884