Skip to content

4300 Bergen TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 19, 2004

Property Information

Block116
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings0
ZoningC1
Sq Footage6,208
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,400
31%
Improvement Value:$1,056,900
69%
Total Assessment$1,531,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,752+7.3%
2024$24,930-6.9%
2023$26,766+2.1%
2022$26,212+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 7349, Page 195Recorded8/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1908