Skip to content

1009 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jan 29, 2019

Property Information

Block320
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage6,492
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,600
23%
Improvement Value:$1,103,300
77%
Total Assessment$1,428,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,963+7.3%
2024$23,262-20.8%
2023$29,382+2.1%
2022$28,775+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft6,492DeedBook 9379, Page 801Recorded2/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970