Skip to content

4406 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Sep 1, 1988

Property Information

Block120
Lot127
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,821
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
64%
Improvement Value:$156,500
36%
Total Assessment$434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+7.3%
2024$7,074+30.0%
2023$5,443+2.1%
2022$5,331+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4012, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1916